خانه / اخبار / کاهش زباله های پلاستیکی سواحل مهمترین خروجی برنامه گرامیداشت روز خزر
کاهش زباله های پلاستیکی سواحل مهمترین خروجی برنامه گرامیداشت روز خزر

کاهش زباله های پلاستیکی سواحل مهمترین خروجی برنامه گرامیداشت روز خزر

مشاور معاونت محیط زیست دریایی و تالابهای کشور گفت: کاهش زباله های پلاستیکی از مهمترین اتفاقاتی است که باید در خزر و سواحل آن صورت بگیرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد دانشگاهی استان گیلان و به نقل از  ایسنا – منطقه گیلان، شهریار صادقی در جلسه گرامیداشت روز دریای خزر که در سالن اجتماعات پژوهشکده جهاد دانشگاهی برگزار شد، گفت: هرساله برابر اعلام گرامیداشت روز دریای خزر از سوی کنوانسیون تهران به موضاعاتی از سوی کشورهای حاشیه خزر پرداخته می شود تا برنامه هایی برای اثربخشی در بهبود وضعیت زیست محیطی خزر اجرا شود.

وی با بیان اینکه امسال اولویت تاکیدات در حوزه دریای خزر بر مدیریت زباله به خصوص پلاستیک ها متمرکز شده است، افزود: از سوی کشور ما نیز در سه استان شمالی کشور به منظور ایفای نقش موثر در جهت کاهش حجم زباله های پلاستیکی در سواحل خزر برنامه ریزی انجام شده است.

صادقی ادامه داد: رکاب زنی دوچرخه سواران، بهره مندی هرچه بیشتر از رسانه های استان در جهت ارتقای فرهنگ در بین مردم نسبت به حفاظت از محیط زیست خزر از جمله این برنامه ها است.

وی تصریح کرد: ساخت تیزر از سوی صدا و سیمای استان می تواند مردم را نسبت به ضررهای استفاده بی رویه از پلاستیک ها موثر باشد.

مشاور معاونت محیط زیست دریایی و تالابهای سازمان محیط زیست کشور ادامه داد: همچنین در هر سه استان شمالی کشور نیز یک شهرستان به عنوان شهر معین انتخاب خواهد شد تا جشنی به مناسبت گرامیداشت روز خزر در آن برگزار شود و در استان گیلان این شهر معین شهر انزلی است.

وی افزود: نگاه و برنامه ریزی ما این است که مردم را تشویق کنیم تا زباله های سواحل به خصوص زباله های پلاستیکی جمع آوری کنند.

صادقی تصریح کرد: می توان در روز دریای خزر زباله هایی که از مردم دریافت می شود را به سازمان پسماند تحویل داد و سود حاصل از فروش زباله ها برای خرید سطل های زباله سواحل خزر هزینه خواهد شد و به برگزیدگان این جشن نیز جوایزی داده خواهد شد.

وی گفت: حمایت از سازمان های مردم نهادی که فعالیت های خوبی در حفاظت از دریای خزر و سواحل دارند از دیگر اولویت های کاری این حوزه درسازمان محیط زیست کشور است

صادقی تاکید کرد: هدایت مدیریت های زیست محیطی موفق به مراکزی که بار آلودگی زیادی به خزر وارد می کنند نیز از دیگر برنامه های ما در حفاظت از دریای خزر است.
وی با اشاره به اینکه برگزاری این جلسه در پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی حتما خروجی موفقی خواهد داشت،گفت: چنین جلساتی در دیگر استانهای شمالی کشور نیز برگزار خواهیم کرد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*